57η Κατασκήνωση στην Ελαία
    Συμμετοχή στην παρέλαση
    Δενδρόσπιτο στην λέσχη μας

Αναμνήσεις, ατέλειωτο παιχνίδι και κοινωνική προσφορά στο κατασκηνωτικό τριήμερο των Παλαιών Προσκόπων του 2ου Συστήματος Πάτρας στην Ελαία Μεσσηνίας

Με ένα ξεχωριστό τριήμερο γεμάτο κέφι, αναπόληση και προσφορά στο συνάνθρωπο γιόρτασαν οι Παλαιοί Πρόσκοποι του 2ου Συστήματος Πάτρας την επέτειο των 60 χρόνων θερινών κατασκηνώσεων του 2ου Συστήματος, κατασκηνώνοντας από τις 21 έως τις 23 Ιουλίου, που αλλού… παρά εκεί όπου κατασκηνώνουν τα 35 από τα 60 χρόνια κατασκηνώσεων… στο αγαπημένο τους δάσος στην Ελαία Μεσσηνίας.

Η Ελαία είναι ένα από τα τελευταία παράκτια πευκοδάση της Ελλάδας, στο οποίο κατασκήνωσαν για πρώτη φορά το 1982 πρόσκοποι του 2ου Συστήματος Πάτρας, εστιάζοντας το πανελλήνιο ενδιαφέρον σε μια σημαντική περιοχή Natura 2000 της χώρας μας και κάνοντας το δάσος της Ελαίας δημοφιλή προσκοπικό κατασκηνωτικό προορισμό.

Πάνω από 25 παλαιοί πρόσκοποι από την Πάτρα και το Αίγιο συμμετείχαν στο καθιερωμένο ετήσιο κατασκηνωτικό ραντεβού, που περιείχε από όλα.

Ως είθισται, την έναρξη της Κατασκήνωσης σηματοδότησε το καθιερωμένο δείπνο με γουρουνοπούλα στο Κάστρο της Κυπαρισσίας την Παρασκευή το βράδυ.

Το Σάββατο, διοργανώθηκαν «Ολυμπιακοί Αγώνες Παλαιών», όπου οι Παλαιοί Πρόσκοποι – παρά τα παραπάνω χρόνια και τα παραπανίσια κιλά – διαγωνίστηκαν σε μια σειρά προσκοπικών αθλημάτων και απέδειξαν ότι βρίσκονται σε «υψηλή» αθλητική κατάσταση που τίποτα δεν έχει να ζηλέψει από τους νεότερους.

Την «σκληρή» αγωνιστική δράση διαδέχθηκε το βράδυ του Σαββάτου παραδοσιακό γλέντι, που διοργάνωσε το 2ο Σύστημα Προσκόπων Πάτρας για να γιορτάσει την επέτειό του των 60 χρόνων θερινών κατασκηνώσεων. Στη γιορτή συμμετείχε και ο Δήμαρχος Τριφυλίας, Παναγιώτης Κατσίβελας, στον οποίο το 2ο Σύστημα πρόσφερε το επετειακό πόλο μπλουζάκι για τα 60 χρόνια κατασκηνώσεις. Επίσης στη γιορτή συμμετείχαν και τα χορευτικά τμήματα του Συλλόγου Απανταχού Ελαιωτών «Το Μπούζι» και του Συλλόγου Γυναικών Κοπανακίου «Καλλιπάτειρα», καθώς και Προσκοπικά Συστήματα και Τοπικά Τμήματα Οδηγών από άλλες περιοχές της Ελλάδας και από το εξωτερικό, που κατασκήνωναν την ίδια περίοδο στο Δάσος της Ελαίας.

Το πρωί της Κυριακής ξεκίνησε με την καθιερωμένη επίσκεψη στην κατασκήνωση της Ομάδας του 2ου Συστήματος Προσκόπων Πάτρας, που είχε κατασκηνώσει την ίδια περίοδο στην Ελαία, μαζί δύο Προσκοπικά Συστήματα της Γαλλία, όπου έγινε κοινή έπαρση σημαίας και οι παλαιοί πρόσκοποι τραγούδησαν και έπαιξαν με τα παιδιά.

Κορυφαία στιγμή του τριημέρου ήταν η πραγματοποίηση Εθελοντικής Αιμοδοσίας την Κυριακή το πρωί στο Αγροτικό Ιατρείο της Ελαίας, που διοργάνωσαν το 2ο Σύστημα Προσκόπων Πάτρας, ο Σύλλογος Απανταχού Ελαιωτών Τριφυλίας «Το Μπούζι» και η Τοπική Κοινότητα Ελαίας. Καθ’ όλο το τριήμερο οι παλαιοί πρόσκοποι μοίραζαν ενημερωτικά φυλλάδια στους κατασκηνωτές και τους επισκέπτες του δάσους της Ελαίας, τους ενημέρωναν για τα πλεονεκτήματα της εθελοντικής αιμοδοσίας και τους καλούσαν να δώσουν αίμα.

Η κατασκήνωση έληξε την Κυριακή το απόγευμα, με τους παλαιούς προσκόπους να αξιολογούν τη δράση τους κατά την προηγούμενη χρονιά και να προγραμματίζουν νέες δράσεις για τη νέα προσκοπική χρονιά, ενώ πριν ανανεώσουν το κατασκηνωτικό τους ραντεβού για του χρόνου το καλοκαίρι, έσβησαν τούρτα με 60 κεράκια για τα 60 χρόνια κατασκηνώσεων του 2ου Συστήματος Προσκόπων Πάτρας.

#scouts2patras #60XroniaKataskinosi #epp #PalaioiProskopoi #Kataskinosi #Elaia

Περισσότερες φωτογραφίες ΕΔΩ (1. Γουρουνοπούλα στο Κάστρο της Κυπαρισσίας) και ΕΔΩ (2. Η ζωή στην κατασκήνωση και προσκοπικές δραστηριότητες) και ΕΔΩ (3. Ολυμπιακοί Αγώνες Παλαιών) και ΕΔΩ (4. Γλέντι 60 χρόνων κατασκηνώσεων) και ΕΔΩ (5. Επίσκεψη των Παλαιών Προσκόπων στην κατασκήνωση της 2ης Ομάδας Πάτρας) και ΕΔΩ (6. Εθελοντική Αιμοδοσία) και ΕΔΩ (7. Σβήσιμο τούρτας από την ΕΠΠ για τα 60 χρόνια κατασκηνώσεις του 2ου ΣΠ Πάτρας).