57η Κατασκήνωση στην Ελαία
    Συμμετοχή στην παρέλαση
    Δενδρόσπιτο στην λέσχη μας

Εκδρομή της 2ης Ομάδας Προσκόπων Πάτρας στη Λίμνη Ζηρού

Το Σαββατοκύριακο 10-11 Μαρτίου, η Ομάδα του Συστήματος μας, πραγματοποίησε τη διήμερη εκδρομή στη Λίμνη Ζηρού, για τέταρτη συνεχόμενη χρόνια, η οποία βρίσκεται 2 χιλιόμετρα δυτικά της επαρχιακής οδού Άρτας - Φιλιππιάδας – Ιωαννίνων. Φτάνοντας στη λίμνη το μεσημέρι, οι Πρόσκοποι στήσανε αμέσως τις σκηνές τους και προετοίμασαν τον χώρο που θα κατασκήνωναν. Αφού πραγματοποιήθηκε ενωμοτιακό μαγείρεμα στις γωνιές οι Πρόσκοποι είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν το τοπίο της Λίμνης μέσα από διάφορες δραστηριότητες που διεξήχθησαν. Η νυχτερινή δράση με προσκοπικά τραγούδια και άλλα δρώμενα γύρω από την Προσκοπική Πυρά φέραν στο μυαλό όλων μνήμες και αρώματα από την θερινή Κατασκήνωση.

Την Κυριακή μετά την πρωινή δράση στις όχθες της λίμνης οι ώρες έφυγαν χωρίς να το καταλάβει κανείς από τους κατασκηνωτές με αποτέλεσμα να χρειαστεί να ξεστηθούν τα πάντα πολύ σύντομα. Παρ ’όλα αυτά η Ομάδα μας άφησε τον χώρο καλύτερο από ότι τον βρήκε ώστε να τον απολαύσουν και όποιοι άλλοι θαμώνες θα επισκέπτονταν την περιοχή. Με την άφιξη μας στο Σύστημα μας στη Πάτρα, τα παιδιά ήταν γεμάτα με καινούριες εμπειρίες και αναμνήσεις και έτοιμα για την επόμενη ευκαιρία για περιπέτεια.

Τέλος θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους Υπεύθυνους του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στην Παιδόπολη Ζηρού πού άνοιξε τις πύλες του σε εμάς και είχαμε τη δυνατότητα να καταλύσουμε σε περίπτωση επιδείνωσης του καιρού.

#ekdromi #omada #limnizirou #scoutsofgreece #scouts2patras